top of page

שולחנות לפינת אוכל- כי "הלילה הזה כולנו כולנו מסובין" הגדה של פסח

מסובין היא מילה קסומה שפירושה- משתתפים בסעודה סביב שולחן. ומי לא אוהב לשבת סביב שולחן נוח, רחב ומעוצב.
צילום: מאיה חבקין


באופן טבעי אנו אוכלים דרך כל החושים, כי כמו כל דבר בחיים תענוג להסתכל על משהו יפה ובשתי מלים- תאווה לעיניים. כלומר חוויית המשתתפים בסעודה מתחילה בשולחן מעורר תיאבון, מעוצב המזמין לשבת סביבו.

רגע לפני העיצוב ורגע לפני רכישת שולחן חדש, יש להבין את הצרכים שלכם כמשפחה, ומה הם ההרגלים והעדפות שלכם.תשאלו את עצמכם למה משמש השולחן, האם רק לארוחות בסופ'ש ואולי רק בחגים או באירועים מיוחדים? האם השולחן לשימוש לאכילה יומיומית ואולי גם לשיעורי בית, משחקי קופסה, מפגשים חברתיים ועבודה? תבחנו את החלל שלכם בבית, האם החלל מלבני או מרובע, האם החלל "מוגדר" ותחום בצורניות עגולה או מרובעת? שאלות נוספות שתעלו בפניכם, מה גודלו של החלל? כמה סועדים משתתפים? מה התדירות? ואם החלל קטן אז אולי בכלל כדאי לרכוש שולחן קטן עם אפשרויות להרחבה, כדי לא ליצור עומס בחלל. חשוב להבין שהאופציה לאירוח בדירה קטנה טמונה בעיצוב מדויק וחשיבה מושכלת בבחירת הרהיטים ובמקרה שלנו- השולחן.

לאחר שעניתם לעצמכם על שאלות אלו, תתפנו לסגנון העיצובי. תחשבו מה הסגנון המועדף עליכם, מה הצבעוניות שתרצו ובאלו חומרים תחשקו. האם שולחן שכולו עץ, ואולי שילוב של עץ וזכוכית, פורמייקה, פורניר ועוד. מאחר ופינת האוכל ממוקמת בדרך כלל סמוך למטבח והסלון, נתאים את פינת האוכל לסגנון העיצובי של החלל הציבורי וכך ניצור הרמוניה ותחושה של חלל נעים לעין.


השאלה המתעוררת בשלב הזה היא האם לרכוש שולחן מלבני, מרובע או עגול? התשובה טמונה בהתאמתו לחלל, לסגנון העיצובי, לצרכים ולאורח החיים של דיירי הבית. ישנם חללים מרווחים ופתוחים ולא מתוחמים שכל צורניות מתאימה להם, אך ישנם חללים שצורתם מלבניים וצרים ולהם מתאים שולחן מלבני.

אחד הדברים שאני אוהבת בשולחן עגול הוא מעגל השיחה. זה מזכיר לי את מדורת השבט בה ישבו במעגל המאפשר שיח וקשר עין. במידה ואתם משפחה אשר חובבת משחקי קופסה או מפגשים חברתיים שולחן עגול הוא האידיאלי בשבילכם. יחד עם זאת, לאוהבי הקווים הישרים בחרו בשולחן מלבני. הוא אלגנטי וקלאסי, ומאפשר התאספות גדולה יותר של אנשים. יתרון נוסף שבשולחן עגול כלי ההגשה נמצאים במרכז, והם נגישים לכל האורחים ללא צורך להפריע לסועדים בחוויית הסעודה.

צילום: מאיה חבקין


באירוח רב משתתפים ושאינו רשמי ניתן לאמץ את סגנון הבופה/ ארוחת מזנון, וכאן עולה הצורך לניצול מרבי של החלל. שולחן מלבני הוא הפתרון לכך משום שניתן להציב אותו סמוך לקיר וכך מרוויחים מרחב בחלל. במשפחות צעירות לילדים קטנים שולחן עגול הוא פתרון נפלא משום שהוא חף מפינות חדות.

בשולחן מלבני ניתן להוסיף ספסל כתוסף עיצובי ויחד עם זאת יחסוך במקום.


צילום: מאיה חבקיןאז בואו ונתחיל, ראשית מדדו את החלל ושרטטו אותו על גבי נייר.

לאחר שיש לנו את הסקיצה ובה המידות, נבין את צורתו של החלל.

לאחר שתשכילו להבין מה צורת השולחן המתאימה לכם, תבדקו מה גודלו של השולחן שמתאים לחלל שלכם.

מספר דברים חשובים להתייחסות:

· יש להשאיר מינימום 80 ס"מ (עדיף 120 ס"מ) מרחק מהקיר או אובייקט בחלל ( כמו מזנון, ספה...) לדופן השולחן, על מנת שלסועד שיושב על הכיסא יהיה מספיק מרחב לקום ולהתיישב בנוח ועדיין יישאר מאחוריו מרחב למעבר.

· יש להשאיר מרחב לכיסאות של מינימום 60 ס"מ בין סועד לסועד. לדוגמה שולחן באורך 240 ניתן להציב 4 כסאות מכל צד לאפשר נוחות מקסימאלית שמאפשרת מקום גם לתנועת הידיים.

· שימו לב למיקום רגלי השולחן מול הצבת הכיסאות, למרחב ולנוחות מקסימלית.

· עומק השולחן מינימום 80 ס"מ עד 100 ס"מ ( בהתאם לגודל החלל ולכמות כלי ההגשה שעל השולחן).

· ממוצע גובה כיסא בין 40-45 ס"מ, ממוצע גובה שולחן 75- 74 ס"מ. עדיף לרכוש שולחן וכסאות באותה גלריה שתוכלו להתנסות ואל תתביישו להתיישב בגלריית הרהיטים על הכיסא שבחרתם מול השולחן הנבחר ולחוש מה נוח לכם.

ועתה לנגיעה האחרונה, בין אם בחרתם בשולחן עגול, מלבני או מרובע טריקים עיצוביים ממני אליכם לתחושת ה- WOW בפינת האוכל:


· מקמו גוף תאורה משמעותי עם תאורה ממוקדת מעל פינת האוכל.

· בחרו קיר כוח שיכול להתבטא בגוון שונה, טפט, אבן, חפוי מחומר שונה.

· הוסיפו אמנות שמרגשת אתכם.

· שלבו כסאות בגוונים שונים לאמירה אמנותית. אין ספק ששילוב כסאות שונים יוסיף עניין ויהפוך לפינה משובבת לב.

· הכניסו ירוק לבית.
חג פסח שמח.

WWW.AYELETAFGIN.COMCommentaires


פוסטים נבחרים
פוסטים אחרונים
ארכיון
חיפוש לפי תגיות
עקבו אחרי
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Basic Square
bottom of page