"צבעים הם החיוכים של הטבע" גיימס הנרי לי האנט

צילום: מאיה חבקין

כשחג הפסח מתקרב, המחשבות על ניקיון, חידוש, צביעה והחלפת הישן בחדש ממלאות את ראשינו. כאן אני כמעצבת פנים מבקשת להצטרף אליכם בדרך אל השינוי וההתחדשות. מכיוון שבדרך כלל אנשים עוסקים במחשבה על סיוד קירות הבית, דווקא בתקופה זו, ואולי גם בהחלפת הרהיטים, ברצוני לדבר על צבע ויחס מתכתב בין הרהיטים והפרטים בבית לבין הצבע הקיר.

ציירים בכל התקופות עוסקים כיצד להביא לידי משמעות את הנושא בו הם עוסקים לידי ביטוי בעזרת הצבע. איזה תחושות הצבע יצור אצל הצופה. חג הפסח הוא הזדמנות נהדרת להכניס צבע לבית. סופר וחוקר גרמני בשם יוהן וולפגן פון גתה חקר את תופעת הצבע דרך הראייה של העין האנושית המאפשרת התאמה בין המוח שלנו להבנת העולם. איטן אמן שווצרי, הגדיר את היחסים של צבעי הקשת בגלגל הצבעים. הגלגל מורכב משלושת צבעי היסוד: אדום, כחול וצהוב. ניתן לחלק את הגלגל לשתי קבוצות: צבעים קרים כמו: ירוק, כחול וסגול כצבעי המים והקרח, וצבעים חמים כמו: אדום, כתום וצהוב כצבעי האש. חיבור נכון בין הצבעים החמים והקרים יאפשר משחק בין צל ואור, מה שישפיע על האווירה בחלל. צבעים קרים נוטים להראות חלל גדול יותר ומנגד צבעים חמים לחלל קטן יותר. כאשר נבחר זוג צבעים מנוגדים הנמצאים זה מול זה במעגל הצבעים (כמו: ירוק -אדום, סגול –צהוב, כחול -כתום), נשים לב למינון. בשימוש בזוג צבעים מנוגדים באופן שווה ניצור התנגשות ביניהם, עצם ההתנגשות יוצרת דרמה, עניין ושמחה. השילוב ביניהם הופך את הבית למרגש ומענג וזה בזכות השילוב של הניגודים ויחסי הכוחות ביניהם שיוצרת השלמה והרמוניה מיטבית.

אל תחששו להשתמש בצבעים. בחברות צבע יש מגוון רחב של אפקטים, ממראה דרמטי ועד מראה מעוצב ומוקפד, וממראה אופנתי ויוקרתי ועד מראה טבעי וחמים. כל בחירה שתבחרו בין אם צבעים בהירים ובין אם בצבעים כהים, תיהנו מהצבעוניות ומהשמחה. צבע הוא חוויה אישית, יש צבעים המעניקים תחושה של עליזות ושמחה ויש צבעים המשדרים שקט ושלווה, המינון הוא שם המשחק. צבעוניות יתרה עלולה לגרום לאי שקט וחוסר צבעוניות עלול לגרום לשעמום.

בכניסה לחלל הנבחר ,בחרו קיר דומיננטי והציגו אותו על ידי צבע.

מעט שקעים ומפסקים בקיר יאפשרו ייצוג אסתטי טוב יותר. מקמו בקיר תאורת אווירה או עשו שימוש במנורה עומדת או מנורה שולחנית ליצירת אווירה רכה ונעימה. השימוש בתאורה יעניקו לקיר אפקט של אור וצל. שימו לב, ישנה משמעות מאוד גדולה לבחירה נכונה בגוון האור (ליתר דיוק בחירת טמפרטורת צבע הנמדדת במעלות קלווין). מומלץ להתייעץ עם מעצב תאורה.

ניתן ליצור קומפוזיציות של צבע וצורה באמצעות שימוש בשבלונות, אפקטים מיוחדים, מגנטי, פסים אופקיים או אנכיים. עשו שילובים בחלל, בחירת קיר אחד כהה ושאר הקירות בגוון בהיר.

לנועזים שביניכם ניתן לצבוע תקרה כהה ושאר הקירות בגוון בהיר.

ניתן לחצות את הקיר בשני גוונים ולהוסיף קרניז. עם קצת יצירתיות ושימוש בצבע אפשר לקבל את האווירה הרצויה.

החליטו מה האווירה שהנכם רוצים להעניק לחלל, טבע דומם וחושני

או מראה מתוחכם, נעים ואלגנטי, מראה תעשייתי או אולי מראה טבעי וחמים.

תוכלו לקבל השראה מהסביבה בה אתם חיים, צבעוניות חולית, בטון חשוף, אריגים בעלי טקסטורות, מתכות וכל דבר סביבכם.

כל בחירה שתעשו יוסיפו צבע, עומק ואופי לכל חלל וגם לחללים בהם העיצובים פשוטים.

מקמו רהיט בודד על רקע קיר דקורטיבי, הקיר הדקורטיבי מספק רקע לפריטים בחדר, הוא משמש כתפאורה ופרטי הריהוט הם השחקנים. הקיר יבליט את הרהיט והרהיט ידגיש את הקיר. השילוב ביניהם ייצרו ניגודיות משלימה ובכך נעניק מראה בולט ומעצים לתחושה ואווירה דרמתית לחלל.

בית עבורי הוא בראש ובראשונה אנשים, ולצבעים ישנה השפעה שונה על אנשים. צבעים הינם אישיים היוצרים ומעוררים בנו רגשות שונים זה מזה. שימוש בצבע הינו פתרון זול אשר מחולל שינוי גדול ומהפך משמעותי. בעזרת צבעים ניתן לשלוט באווירה בה אנו רוצים להעניק לחלל.

גיימס הנרי לי האנט אמר כי: "צבעים הם החיוכים של הטבע", חג הפסח הוא ההזדמנות הנהדרת להכניס צבע לבית.

אין כמו שמחה וצבעוניות בפסח, אז רק נותר לכם להפשיל שרוולים ולהחליט מהו הצבע והאפקט שבו תבחרו. כך תביאו לביתכם אמירה אישית ,ייחודית ובעלת אופי משלכם.

חג צבעוני שמח!

AYELETAFGIN.DESIGN@GMAIL.COM

פוסטים נבחרים
פוסטים אחרונים